top banner

Předjaří

Předjaří


Počátkem roku, kdy přírodě suverénně vládne paní zima, a naše zahrady jsou zkřehlé mrazem nebo v lepším případě zasypané sněhem máme ještě trochu času promyslet si, co nás vše v letošním roce čeká. Je to období, jež nám umožňuje naplánovat sled prací, bez kterých se zahrada neobejde, ale také co nového bychom chtěli na svých pozemcích dosáhnout, kde založit trvalkový či zeleninový záhon, co zajímavého vysadit do předzahrádky nebo jakou odrůdu opravdu stáleplodícího jahodníku či remontantního maliníku vybrat.


Vhodnou inspirací a zdrojem kvalitních informací tak může být návštěva některého ze zahradnických veletrhů, stačí si jen vybrat vhodné tematické zaměření a destinaci.
Mezi ty nejznámější patří mezinárodní zahradnický veletrh IPM v německém Essenu, který v letošním roce představil inovativní produkty a služby včetně nejnovějších odrůd a kultivarů rostlin, vylepšených technologií, trendů ve floristice a efektivních marketingových nástrojů pro prodej. Na tuzemském poli se pak do podvědomí odborné veřejnosti dostává prodejní výstava Zelená burza, díky které se mohou návštěvníci seznámit s uceleným sortimentem pěstovaným v rámci České republiky. Mezi akce, které nás teprve čekají a stojí rovněž za pozornost, se řadí v polovině února pořádaný Early spring plant fair, organizovaný Královskou zahradní společností v Londýně či tuzemský For Garden, mezinárodní veletrh, který koncem března v pražských Letňanech představí průřez prakticky všemi zahradnickými obory. Závěr května pak bude patřit prestižní britské Chelsea Flower Show s každoroční přehlídkou aktuálních zahradnických trendů.Jakým směrem se tedy bude zahradnická architektura v letošním roce ubírat? Obecně by se dalo říci, že tendencí je návrat k přírodě - bližší a intenzivnější propojení s ní a důraz na přirozenost. „In“ je dávat přednost regionálním materiálům před anonymními hmotami z druhého konce světa a zároveň uplatňovat jejich recyklaci (např, staré cihly poslouží jako netradiční dlažba, prkna z půdy pak jako pomůcka při výrobě zahradního nábytku apod.) Preferují se rovněž původní druhy rostlin, které jsou klimaticky adaptované na naše prostředí a osvědčeně prosperují. Na ústupu je uniformní výsadba dřevin po obvodu pozemků, velké trávníkové plochy jsou nahrazovány pestrými květinovými loukami či hustými trvalkovými a dřevinnými výsadbami. Kompozice mají přirozenější, bujnější charakter a péče o ně je oproti trávníkům minimální. Do popředí se dostávají promyšlené celoročně působivé kombinace rostlin, často jedné barvy ale v různých tónech a zároveň více druhů a kultivarů jedné rostliny. 

Do módy přichází opět pěstování zeleniny a ovocných rostlin v kombinaci s okrasnými dřevinami. V kurzu jsou smíšené záhony, kde se rostliny navzájem podporují a spoluvytvářejí oku ale i chuťovým buňkám lahodící celek. Frčí opět cibuloviny (nahodile vykukující z trávníku) především rozličné kultivary sněženek, na oblíbenosti získávají stále více čemeřice. Na ústupu je používání či nejlépe omezení chemických přípravků a nevhodné techniky, na vzestupu naopak úpravy zahrad i pro potřeby volně žijící živočichy (různá pítka, vhodně konstruované nádrže s vodou, hmyzí domečky…).

 

S přáním pěkných dní plných nápadů,

Zahradnictví u Krtka